تشریح وضعیت و تامین دلیل معماری داخلی ساختمان به وسیله کارشناس رسمی دادگستری معماری داخلی و تزئینات

یکی از مشکلاتی که بسیاری از افراد در انجام خدمات ساختمانی با آن روبرو می‌شوند مربوط به تزئینات ساختمانی است. در واقع فرد اقدام به انجام تزئینات ساختمانی می‌نماید اما کیفیت نامناسب کار، متریال و غیره باعث نارضایتی صاحب ملک است به همین دلیل اقدام به شکایت می‌کند. برای انجام شکایت باید کارشناسان به تامین دلیل ادعا‌های مذکور بپردازند. از این رو در این یادداشت با بررسی کلی در حوزه تزئینات داخلی به تشریح این مهم پرداخته‌ایم.

در این مقاله سعی داریم تا شما را از تشریح وضعیت معماری داخلی ساختمان و طرای های داخلی و سبک آن آگاه کنیم . در این راه سوالاتی پیش می آید ؟ معماری داخلی ساختمان چیست؟ چگونه انجام می شود؟ شرایط آن چیست ؟ بر روی ساختمان ها چه نوع طراحی داخلی انجام می‌گیرد؟ در انتخاب سبک طراحی چه المان هایی وجود دارد ؟ همچنین به مواردی که موجب اختلافات در این طراحی داخلی ساختمان ها می شود می پردازیم. در این راستا شما را به کارشناس رسمی دادگستری معماری داخلی و تزئینات آشنا خواهیم کرد.

توضیح موارد مذکور مقدمه‌ای خواهد بود تا امکان دادرسی پرونده‌ها در این زمینه و مراجعه به کارشناس جهت تامین دلیل و برآورد خسارت مشخص گردد. معمولا تامین دلیل ساختمانی همراه با گزارشی از میزان خسارت وارده نیز صورت می‌گیرد که هزینه‌های کارشناسی را به نوبه خود کاهش خواهد داد.

معماری داخلی ساختمان مجموعه فعالیت هایی است که به منظور طراحی وسایل داخلی ساختمان همچون کفپوش، دیوار پوش، مبلمان، کابینت، یا چیدمان وسایل صورت می‌گیرد. تزئینات داخلی ساختمان به دلیل نمای ظاهری همیشه در برابر دیدگان است . پس طراحی و اجرای معماری داخلی امری بسیار ضروری و لازم است.

عموما سعی بر این است که معماری داخلی ساختمان با طراحی بیرونی و نمای ساختمان هم خوانی داشته باشد و دور از یک نباشند . در معماری های مدرن از وسایل مدرن استفاده شود و در معماری های کلاسیک به همین شکل از طراحی و تزئینات کلاسیک استفاده شود.

در اجرای طرح های معماری داخلی المان هایی همیشه مورد توجه خواهند بود که به آن ها می پردازیم . هنگامی که یک ساختمان و یا خانه ویلایی را خواهیم ساخت المان های همچون نوع مقاومت، نوع سازه و سبک یا سنگین بودن ستون‌ها و غیره مورد بررسی قرار می گیرد. البته بحث تخصصی آن در حوزه کارشناس رسمی دادگستری راه و ساختمان می‌باشد. اما در حوزه طراحی داخلی المان های متفاوتی حاکم هستند. همچون فضای کاربردی، نور، صدا، دمای محیط. که این ها المان های اصلی در معماری داخلی و طراحی داخلی ساختمان‌ است. از این رو کارشناسی و بررسی تخصصی این مورد، که ساختمانی تمام این المان ها را داشته باشد، کاری بسیار حرفه‌ای خواهد بود. از این رو کارشناس رسمی دادگستری معماری داخلی و تزئینات می تواند شما را کمک گند.

معمولا در طراحی داخلی ساختمان ها و معماری داخلی و تزئینات شرکت هایی در این حوزه فعالیت می کنند که این شرکت ها به صورت تخصصی می‌توانند طبق قرارداد هایی ساختمان های شما را طراحی کنند. در ساختمان‌های تازه ساز قرارداد‌هایی بسته خواهد شد و این شرکت ها وظیفه طراحی داخلی را از صفر تا صد بر عهده می‌گیرند و فقط دکوراسیون داخلی می ماند که اگر مشتری بخواهد در این زمینه هم شرکت مذکور می‌تواند خدمات رسانی کند . به عنوان مثال مالک آپارتمانی با شرکتی قرارداد بسته و در مورد کابینت ها کفپوش ها و دیوارپوش ها با شرکت تفاهم‌نامه‌ای امضا کرده است. شرکت موظف است بعد از مدت تعیین شده خدمات تعهد داده را اجرا کند و همان‌گونه که کارفرما خواسته تمامی درخواست ها اجرا شود. حال در صورتی که در هر کدام از این موارد، تهدات به نحو احسنت اجرا نشود، کارفرما می‌تواند شکایت کند. به عنوان مثال کفپوشی که سفارش داده شده با کفپوشی که شرکت روی ساختمان کار کرده متفاوت باشد. یا این که جنس کابینت های مورد نظر با جنس کابینت های کار شده متفاوت باشد یا طرح ها بر خلاف آن چه که در نقشه ها آمده باشند. در این صورت هم اختلافاتی پیش خواهد آمد. همچنین در مواردی مانند بازسازی داخلی یک ساختمان می‌تواند مشکلاتی پیش بیاید. به عنوان مثال فرض کنید ساختمانی را که قصد بازسازی داشته اند، بدون نظر مالک قسمتی را تخریب کنند یا بر خلاف نظرات مالک ساختمان دست به اقداماتی بزنند. در این موارد هم اختلافات پیش خواهد امد.

در صورتی که شکایات مطرح شود، این شکایات به دادگاه برده می‌شوند و برای بررسی این که به چه صورت خساراتی به ساختمان زده شده، بررسی های تخصصی انجام خواهد شد. بررسی های تخصصی را دادگاه معمولا بر عهده کارشناس رسمی دادگستری معماری داخلی و تزئینات می‌گذارد تا از نحوه قرارداد و نحوه اجرای پروژه اطلاعاتی کسب کرده و در نهایت به دادگاه ارائه دهد.

در مواردی احتمال دارد که بین کارفرما و شرکت اختلافاتی تخصصی تر پیش بیاید. مثلا اختلاف بر نحوه سبک طرحی باشد و در این حالت کار سخت تر است . تنها کارشناس می‌تواند به این ابهامات بین طراح و کارفرما پاسخ دهد.

به صورت کلی کارشناسان ما میتوانند در امور طراحی و تزئینات داخلی ساختمان نظرات کارشناسی خود را در مواردی همچون نوع کیفیت وسایل استفاده شده، نوع طراحی و سبک طراحی و همخوانی طرح با معماری خارجی اعلام کنند. کارشناس با توجه به اطلاعتی که دارد راهنمای خوبی برای اجرای پروژه های شما خواهد بود. همچنان در صورتی که هر گونه اختلافات و شکایاتی در این زمینه ها پیش بیاید می‌تواند به دادگاه جهت قضاوت کمک کند و بهترین تصمیم  و کارشناسی ترین تصمیم را بگیرد. کارشناسان ما در این مرکز آماده پاسخ گویی به این گونه مشکلات شما خواهند بود.

ارزیابی کیفیت معماری داخلی ساختمان توسط کارشناس رسمی دادگستری معماری داخلی و تزئینات

امروزه با توجه به افزایش کسب و کار در زمینه معماری و انجام پروژه های کلان ساختمان سازی ممکن است در زمان خرید و فروش اپارتمان و ساختمان ها تعهداتی در توافق طرفین وجود داشته باشد که شخص بعد از تحویل گرفتن واحد متوجه عدم رعایت توافق ها از جمله وجود کیفیت بالا در مصالح استفاده شده در ساختمان شود و در حالت کلی از کیفیت معماری داخلی رضایت نداشته باشد در این صورت میتوان با مراجعه به کارشناس دادگستری معماری داخلی و تزئینات کیفیت  معماری داخلی ساختمان را ارزیابی نمود و سپس با توجه به موارد توافقنامه اقدام قانونی صورت پذیرد. کارشناس رسمی دادگستری عمران به بررسی این مورد ترکیبی پرداخته است.

اختلاف در پرداخت کارمزد

در زمینه طراحی معماری داخلی در انجام کارهایی مانند گچ کاری و تزئینات گچی داخل ساختمان قابل محاسبه به صورت متراژ نیست و باید کارمزد با توجه به کیفیت و ظرافت کارتزئینی پرداخت شود همچین میزان استفاده از سازه های دست ساز و آماده در بازار نیز میتواند مبلغ کارمزد را کاهش و یا افزایش دهد . در این مواقع معمولا با وجود اختلاف بین کارفرما و کارگر میتوان با مراجعه به کارشناس دادگستری معماری داخلی قیمت قانونی و صنفی کار را بدست آورد.
در بسیاری از موارد برای مثال عدم صحت نصب پارکت و یا کاغذ دیواری و یا سایر ملزومات تزئینی در ساختمان مبنایی برای اختلاف و احتمال شکایت می‌شود که در اینجا کارشناسان ما به ارزیابی صحت نصب می‌پردازند.

ضرر و زیان های وارده به ساختمان

در انجام مراحل مختلف ساختمان سازی ممکن است به سایر متریال ها مانند پارکت،کاغذ دیواری،پارکت و از این قبیل موارد خساراتی وارد شود. از جمله این خسارات می‌توان به  ایجاد خراش در دیواره‌ها، مسطح نبودن لایه زیری پارکت‌ها و غیره اشاره کرد. طراحی داخلی ساختمان‌ در بعضی از موارد مانند موارد مذکور احتمالا با نوعی تکنیک قابل انجام است که فقدان این موضوع می‌تواند خسارت‌زا باشد.

عدم تطابق شرایط قرار داد با وضعیت ساختمان

در صورتیکه پس از تحویل گرفتن ساختمان مجبور به انجام تعمیراتی در آن شدید با توجه به اینکه در قرارداد های اجاره معمولا هزینه کالای مصرفی با مستاجر و هزینه متریال ها و تعمیرات اجزای اصلی ساختمان با  صاحب ملک است اگر مجبور به انجام تعمیرات شدید و صاحب ملک از پذیرفتن قیمت خود داری کرد و یا اینکه شرایط ساختمان با شرایط مندرج در قرار داد سازگار نبود می‌توانید با تشخیص کارشناس میزان هزینه خود را دریافت نموده و یا قرار داد خود را بازبینی کنید.
در بسیاری از موارد امکان انجام بسیاری از امور تزئیناتی در منازل وجود ندارد. برای مثال نصب سقف‌های کاذب  یا کناف‌ها و یا انواع گچ‌بری‌ها به علت ترک‌های ساختمانی و غیره نه تنها مفید نیستند بلکه مقاومت ساختمان را نیز کاهش می‌دهند به همین دلیل باید هنگام بازشازی منازل و یا تزئینات آن به امکان‌های انجام آن امور نیز توجه خاصی کرد. برای مثال در مواردی یافت شده که خانه‌ای قدیمی اقدام به ساخت شومینه‌هایی تزئینی کرده که فشار بر دیواره ساختمان را کاهش داده و زمینه خسارت فراهم شده است.

 

کیفیت اجناس استفاده شده

با توجه به وجود اجناس و متریال های مختلف در ساخت و معماری طراحی داخلی ساختمان اعم از ساختمان‌های کوچک، مسکونی، تجاری و غیره، یکی از مهم ترین مواردی که موجب عدم رضایت مشتریان در ساختمان سازی های کلان به شمار میرود، عدم رضایت مشتری از جنس و کیفیت متریال استفاده شده میباشد. به عنوان مثال در صورتیکه طبق پیش پرداخت شما برای انجام پروژه متریال استفاده شده در کابینت ها باید آلمینیوم بوده باشد اما جنس آن آهن سفید و یا هر متریال دیگری است می‌توانید از کارشناسان این حوزه جهت ارزیابی ملک استفاده نمائید. و یا در یکی از موارد شایع تشخیص کیفیت کاغذ دیواری که در حال حاضر با برند‌های مختلف و قیمت‌های گوناگونی نیز در بازار ارائه می‌شوند گاها نیاز به ارزیابی متخصصان این حوزه دارد.

پارکت‌ها یکی از مهم‌ترین مثال‌هایی است که می‌توان ذکر کرد. بسیاری از پارکت‌های مرغوب و خارجی و حتی پارکت‌هایی ایرانی از جنس چوب هستند. هر چند قیمت این پارکت‌ها در بازار معمولا زیاد است اما مقاومت و زیبائی آن دلیلی بر سفارش و خرید مشتریان است. در صورتی که شما پارکت چوبی خریداری کرده اما بعد از مدتی متوجه تغییر رنگ، بروز ترک، دررفتگی و یا حتی جنس متفاوت آن شدید می‌توانید با مراجعه به کارشناسان ما گزارشی در خصوص تعارض کیفیت جنس با فاکتور موجود دریافت کنید که قابل ارائه به محاکم مختلف است.

ضمنا با توجه به وجود شرایط آب و هوایی متفاوت در صورتیکه کالا  و یا متریال مربوطه دچار خرابی و زنگ زدگی و مواردی از این قبیل باشد در مواردی که فرد مستاجر باشد میتواند برای تایید اینکه خرابی های اجناس برای قبل از استفاده ایشان بوده از کارشناس رسمی معماری داخلی کمک بگیرد.

بنابراین در موارد مختلفی که بحث تزئینات منزل و معماری ساختمان در میان باشد و یا نیاز به تهیه گزارش ارزیابی متریال و کیفیت کار صورت گرفته در حوزه تزئینات منزل اعم از پارکت، کابینت، کاغذ دیواری، کناف و گچ بری و غیره وجود داشته باشد کارشناسان ما آماده ارائه خدمات به شما در همه شهر‌های کشور هستند. در صورت نیاز به کارشناس با شماره تلفن‌های موجود تماس حاصل نمائید.
همچنین جهت ارزیابی ساختمان، املاک و آپارتمان جهت تهیه گزارش رسمی برای ارائه به محاکم مختلف می‌توانید به سایت کارشناس عمران  مراجعه نمائید.

تطبیق وضعیت تزئینات داخلی با قرارداد ها و کارشناس رسمی دادگستری معماری داخلی و تزئینات

شرکت‌های مختلفی در حوزه دکوراسیون و تزئینات داخلی فعالیت می‌کنند. از آن جا که معمولا هزینه‌های طراحی داخلی بسیار زیاد است معمولا بین کارفرما و پیمانکار قراردادی منعقد می‌شود. این قرارداد‌ها بر اساس خواسته مشتری و قیمتی که فروشنده پیشنهاد و نهایتا توافق می‌کنند منعقد می‌شود. گاها ممکن است انعقاد قرارداد در خصوص طراحی داخلی یک مجتمع تجاری، اداری و یا مسکونی باشد و یا یک واحد کوچکتر. بنابراین اهمیت زیادی در انعقاد قرارداد‌ها وجود دارد.

کارشناس رسمی دادگستری معماری داخلی و تزئینات به بررسی این قراداد‌ها و اختلافاتی که بین کارفرما و پیمانکار و یا مجری طرح ایجاد می‌شود می‌پردازد. این اختلافات معمول حول هزینه‌ها، کیفیت و اجرا بروز می‌کنند که به ترتیب به آن‌ها خواهیم پرداخت.

عدم پایبندی شرکت‌ها به تعهدات اجرائی و یا عدم پرداخت توسط کارفرما به دلایل مختلفی صورت می‌گیرد. گاها ممکن است کارفرما مدعی شود که دکوراسیونی که برای او اجرا شده است مطابق توافقات انجام شده نیست. این مورد را حتی در اجرای طرح‌های کوچک در منازل و خانه‌ها هم می‌بینیم و افراد معتقدند که کابینت، کفپوش، دیوار پوش و غیره مانند آن چیزی نیست که با فروشنده توافق کرده‌اند. خصوصا این مشکل در ویترین‌ها و کابینت‌ها رخ می‌دهد. ممکن است کابینت به شکل نامنظمی خود را نشان دهد و یا به سرعت دچار تغییر رنگ شود. در این موراد کارشناس دادگستری معماری داخلی و تزئینات به تطبیق کیفیت جنس با مفاد قرارداد و یا فاکتور خرید می‌پردازد.

اگر جنس طرح ایجاد شده از چوب باشد احتمالا دشواری‌های بیشتری در خصوص ارزیابی به وجود می‌آید چرا که روکش‌ها، رنگ‌ها و حتی خود جنس و کیفیت چوب و برش‌های آن احتمالا مورد اختلاف خواهند بود به دقت باید ارزیابی شوند. برای مثال در مورد کفپوش‌ها مقاومت، درجه سایش، ضد آب بودن اهمیت بسیار زیادی خواهد داشت. و یا در موراد تجاری و اداری به دلیل فعالیت‌ها و رفت و آمد بیشتری که صورت می‌گیرد معمولا عنوان می‌شود که دکوراسیون مناسب با آن مکان طراحی شود و مقاومت کالا اهمیت اساسی خواهد داشت.

اما ممکن است اختلاف بر سر سبک و طراحی دکوراسیون باشد. در حال حاضر سبک‌های مختلف طراحی در بازار وجود دارند. سبک‌های کلاسیک و سنتی، سبک‌های مدرن، فانتزی، بچگانه، سبک‌های اداری و غیره. اظهار نظر در خصوص انواع سبک‌ها و کیفیت سبک و تطبیق با قرارداد منعقد شده نیز بر عهده کارشناس رسمی معماری داخلی خواهد بود.

و یا بسیاری از کفپوش‌ها و دیوار پوش‌ها به دلیل لایه عایقی که ایجاد می‌کنند برای صرفه جویی در انرژی هم مورد استفاده هستند اما در صورتی که کیفیت مناسب نداشته باشند نه تنها صرفه جویی صورت نمی‌گیرد بلکه مصرف انرژی را بیش از پیش خواهد کرد. و یا سقف‌های کاذبی که برای کاهش سرو صدا معمولا در ادارات و آپارتمان‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند. برای مثال لمینت‌ها در حال حاضر بین هر متر 100 تا 500 هزار تومان در بازار فروش می‌روند. معمولا هدف از لمینت علاوه بر زیبائی که دارد بهبود نگهداری دمای اتاق است که در صورت عدم کیفیت چنین کارآیی را نخواهد داشت. از سوی دیگر اجرای نادرست آن و کیفیت نامناسب آن سبب خارج شدن آن‌ها، متورم شدن و موراد این چنینی خواهد شد.

بنابراین استفاده از دکوراسیون داخلی با اهداف مختلفی صورت می‌گیرد که کیفیت و هزینه مهم‌ترین متغیر‌ها در این اهداف به شمار می‌روند و از آن جا که هزینه بسیار زیادی هم صرف این تزئینات می‌شود در آپارتمان‌ها و یا مجتمع‌های تجاری می‌توان از کارشناس تزئینات به عنوان مشاور در خصوص ارزیابی کیفیت و جنس دکوراسیون استفاده کرد و یا اگر اختلافی در خصوص قیمت و کیفیت به وجود بیاید کارشناس مذکور در خصوص آن نظرات خود را ارائه خواهد داد.

اظهار نظر کارشناس رسمی دادگستری معماری داخلی و تزئینات در خصوص انواع طراحی و تزئین و وضعیت بنا

سبک‌های مختلف طراحی و دکوراسیون داخلی و همچنین انواع و اقسام متریال مورد استفاده در طراحی‌ها همواره مورد توجه افراد مختلف برای دکور منازل، ادارات و ساختمان‌های تجاری بوده است. بدین معنا که معمولا سبک‌های مختلف با توجه به سلیقه افراد، نوع محل و محدودیت‌های هزینه‌های انتخاب می‌شوند.

در بین این موراد در خصوص هزینه‌ها و قیمت طراحی در یادداشت‌های پیشین مطالبی را عنوان کردیم و در این یادداشت به ضرورت ارزیابی سبک‌های مختلف برای حل اختلافات و اظهار نظر در خصوص دکوراسیون داخلی توسط کارشناس رسمی دادگستری معماری داخلی و تزئینات می‌پردازیم.

چرا سبک‌های مختلف اهمیت دارند؟ در کار کارشناس معماری داخلی و تزئینات سبک‌ها از آن جهت که مولفه‌های خاص خود را دارند اهمیت پیدا می‌کند. سبک‌های سنتی ایرانی، غربی، شرقی، مدرن، صنعتی و یا سبک‌های باستانی همگی دارای مولفه هستند و گاها متریال مورد استفاده در آن‌ها نیز خاص است و از لحاظ طراحی و برش‌ها نیز با یکدیگر متفاوت اند. به همین دلیل برای تعیین ارزش دکوراسیون داخلی و یا تطبیق آن با قرارداد‌های منعقد شده اظهار نظر در خصوص اجرای درست سبک‌های مختلف اهمیت زیادی خواهند داشت. در ادامه چند طرح معروف و پر طرفدار را معرفی خواهیم کرد.

مهم‌ترین و پر فروش ترین سبک‌های طراحی در حال حاضر سبک‌های مدرن هستند. دکوراسیون مدرن معمولا چند ویژگی بارز دارند. اولا کاملا ساده هستند، دوما بسیار براق و صاف به نظر می‌رسند و در اجرای آن‌ها معمولا از چوب و شیشه و انواع کاغذ دیواری‌های با طرح‌های ساده استفاده می‌شود.

معمولا طرح‌های مدرن در بسیاری از منازل، ادارات و خصوصا در ساختمان‌ها و مغازه‌های تجاری مورد استفاده است. از سبک‌های مدرن می‌توان به مینیمال هم اشاره کرد که بسیار ساده تر طراحی می‌شوند. در موراد مختلفی ممکن است سبک طراحی مدرن انتخاب شده باشد اما نسبتی با سبک‌ها اجرا شده نداشته باشد و یا حتی سبک اجرا شده مناسبتی با بنا نداشته باشد به همین دلیل اهمیت دارد که کارشناس دادگستری معماری داخلی و تزئینات به ارزیابی بپردازد.

سبک‌های تلفیقی و یا پست مدرن از دیگر سبک‌‌های معماری هستند که در سال‌های اخیر طرفداران خود را پیدا کرده‌اند. معمولا این سبک‌ها از روند خاصی پیروی نمی‌کنند و کاملا آشفته به نظر می‌رسند. اما همه سبک‌های پست مدرن چنین نیستند و تلفیق سنت و مدرنیته در این نمونه‌ها کاملا مشخص است و از سوی دیگر متریال مورد استفاده در آن‌ها نیز غالبا تفاوت‌های خود را با سایر سبک‌ها نشان می‌دهند. از این سبک معمولا در منازل استفاده شده و گاها هم در دکوراسیون مغازه‌ها دیده می‌شود.

دکوراسیون‌های صنعتی از جالبترین‌ دکوراسیون‌هاست که معمولا در کافه‌ها و بعضی از منازل و مغازه‌ها مورد استفاده هستند. سبک‌های صنعتی نوعی سبک سنتی – صنعتی هستند که تنها نماد‌های ابتدایی صنعتی شدن در آن وجود دارد و متریال‌ها کماکان مواد غالب در بازار هستند.

سبک‌های سنتی ایرانی و غربی و شرقی هم طرفداران خاص خود را دارد معمولا این سبک‌ها هزینه‌های بسیار زیادی هم دارد و از آنجا که به هنر قدیم گره خورده است مولفه‌های خاص خود را دارند. برای مثال در طرح‌‌های سنتی ایرانی معمولا تنوع رنگ‌ها به شکلی است که تداعی کننده نوعی رنگ لنگ است و بسیار متفاوت با رنگ‌های مشابه در طراحی مدرن است و یا در طرح‌های سنتی غربی معمولا از چوب‌های قهوه‌ای تیره استفاده می‌شود.

به جز موضوع ارزیابی سبک‌های معماری و دکوراسیون تطبیق هر طرح با بنا نیز اهمیت دارد. این موضوع از دو جنیه بررسی می‌شود. برای مثال استفاده از بسیاری از طرح‌های رایج در اماکن عمومی و اداری ممنوع است و از سوی دیگر طرح‌های مختلف باید با توجه به بنا ساخته شوند. گاها بسیاری از سبک‌ها با قدمت ساختمان‌ها در تعارض هستند. برای مثال می‌توان به سقف پوش‌ها اشاره کرد. در منازل قدیمی سقف پوش‌ها اگر مناسب نباشند بلافاصله دچار ریزش سقف خواهند شد. و از سوی دیگر کارشناس رسمی معماری داخلی و تزئینات توصیه می‌کند که هر طرح با توجه به میزان رفت و آمد‌ها اجرا شوند. برای مثال استفاده از کفپوش‌ها در ادارات و اماکن تجاری بدون در نظر گرفتن حجم تردد روزانه امکان پذیر نخواهد بود و هزینه‌های زیادی را بر دوش مالکان می‌گذارد.

بنابراین در انتخاب سبک‌های معماری به مورد نیاز خود، جنس متریال‌ها، رنگ‌ها و نوع طراحی و نصب باید دقت خاصی نمود. کارشناس رسمی دادگستری معماری داخلی و تزئینات آماده ارزیابی صحت اجرای انواع طرح‌های معماری بر اساس اصول هر طرح و تطبیق آن با قرارداد و وضعیت بنا است. برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید با کارشناسان ما تماس حاصل فرمائید.

حل اختلافات در خصوص ساخت و اجرای کابینت ها توسط کارشناس رسمی دادگستری معماری داخلی و تزئینات

تقریبا دیگر با اطمینان می‌توان گفت که کابینت‌ها و ویترین‌ها و انواع کمد دیواری‌ها به جزء لاینفک ساختمان‌ها تبدیل شده‌اند. همه این موراد حول عنوان کلی دکوراسیون داخلی قرار می‌گیرد. دکوراسیون داخلی بسیار متنوع‌تر از موراد فوق است و شامل انواع کف پوش‌ها، سقف پوش‌ها و دیوار پوش‌ها می‌شود که دیگر یادداشت‌ها به آن پرداختیم. در این یادداشت به کابینت‌ها و ویترین‌ها و کمد‌ها می‌پردازیم. احتمالا هزینه‌های چند ده میلیونی و گاها چند صد میلیونی دکوراسیون داخلی اهمیت پی گیری حقوقی این بحث را بیشتر خواهد کرد. در ادامه به کمک کارشناس رسمی دادگستری معماری داخلی و تزئینات به بررسی اختلافات حول قیمت و کیفیت این موراد می‌پردازیم.

کابینت‌های موجود در بازار و نمایشگاه‌ها عرصه خوبی برای مشتریان فراهم کرده تا با تنوع دست به انتخاب بزنند. کابیت‌ها بر حسب جنس و متریال مورد استفاده در آن‌ها به انواع مختلفی تقسیم می‌شوند. کابینت‌های ملامینه یکی از ارزان‌ترین کابینت‌های موجود در بازار است اما همواره اختلافاتی حول آن بروز می‌کند چرا که جنس این کابینت‌ها ترکیبی از نئوپان و رویه ملامینه است. رویه ملامینه معمولا ضد آب و ضد خش هستند چرا که نئوپان حساسیت زیادی به رطوبت دارد و بلافاصله با انبساط به آن واکنش نشان می‌دهد. بنابراین در صورتی که جنس رویه نئوپان مناسب نباشد به راحتی کابینت از شکل خارج می‌شود. دسته دیگر که محبوبیت زیادی هم دارند کابینت‌های ام دی اف هستند. کابینت ام دی اف فاقد نئوپان است و در واقع از ورقه‌های mdf ساخته شده است. جنس و نوع ام دی اف‌ها و همچنین احتمال تغییر رنگ آن‌ها معمولا مهم‌ترین دلیل اختلافات هستند.

کابینت‌ها گلاس که مقاومت و زیائی بیشتری نسبت به ام دی اف ‌ها دارند و اغلب هم در مناطق مرطوب کشور مورد استفاده هستند. این کابینت‌ها هم از ورقه‌ها و رویه‌های مختلفی ساخته می‌شوند و به دلیل چند تکه بودن احتمال تقلب در ساخت آن‌ها وجود دارد. به همین دلیل هم اغلب کارشناس دادگستری معماری داخلی و تزئینات در تعیین قیمت و بررسی کیفیت این کابینت‌ها توجه زیادی به لایه‌های آن دارند چرا که معمولا لایه رویی این کابینت‌ها از ورق هایگلاس و پی وی سی است و ممکن است ورق داخلی آن نئوپان و یا حتی مواد پلاستیکی و زائد فشرده باشد.

اما یکی از بهترین مدل‌های کابینت قطعا کابینت‌های وکیوم هستند که زیبایی، کیفیت و هنر را یکجا در خود دارند. قیمت هر متر کابینت ملامینه چیزی حدود 600 هزار تومان است در حالی کابینت‌های وکیوم گاها تا ده برابر هم قیمت بیشتری نسبت به ملامینه‌ها دارند.

به موراد دیگری مانند کابینت‌های نیمه چوب، کابینت‌های تمام چوبی و فلزی هم می‌توان اشاره کرد که در بازار با قیمت‌های متنوعی به فروش می‌رسند. بنابراین کارشناسان ما ابتدا نوع کابینت را مشخص می‌کنند. و با توجه به این که هر کابینت مشخصه‌های خاصی دارند به ارزیابی آن‌ها می‌پردازند. همانطور که گفتیم در موراد بسیاری کابینت‌های نیمه چوبی و یا حتی نئوپان با لایه‌ها و رویه‌هایی به عنوان کابینت چوبی و یا گلاس به فروش می‌رسند و ظاهر آن‌ها هیچ کمکی به خریداران نمی‌کند.

البته در خرید کابینت می‌توان به نکات تخصصی دقت نمود که شاید کمک کننده باشند. مثلا وزن متوسط هر نوع کابینت تا حدی مشخص است. قسمت‌های اتصالی کابینت و یا رنگ آن‌ها اما باز هم سود جویی بسیاری از افراد زمینه اختلاف را فراهم می‌کند. علاوه بر موضوع جنس کابینت‌ها باید به طراحی و نصب هم اشاره کرد. کارشناس رسمی معماری داخلی و تزئینات هنگام ارزیابی با اختلافاتی روبرو می‌شود که ناشی از اجرا و نصب کابینت هستند. برای مثال مشاهده شده که نصب کابینت باعث ترک خوردن و شکستگی شده و یا نصب نادرست موازنه کابینت را از بین برده باعث شکستن و یا بد فرم شدن آن شده است.

اجرا و ساخت کابینت هم می‌تواند محل اختلاف باشد. برای مثال همان طور که گفتیم کابینت های ملامینه از جنس نئوپان روکش دار هستند. گاها هنگام ساخت توجهی به نقاط اتصال کابینت و پوشش دهی کامل نئوپان نمی‌شود به همین دلیل بعد از مدت کوتاهی کابینت به اصطلاح باد می‌کند. هر چند این مشکل در این کابینت‌ها شایع است اما در صورتی که در کوتاه مدت اتفاق بیافتد قطعا ناشی از اجرای نامناسب و یا روکش نامناسب خواهند بود.

مورد دیگر را می‌توان در دکوراسیون مغازه‌ها دید. بعضا مغازه‌هایی بیش از صد میلیون تومان بابت دکوراسیون خود هزینه می‌کنند که ویترین‌ها معمولا بیشترین سهم را دارند. ویترین‌ها هم مانند کابینت‌ها می‌توانند چوبی، فلزی، ترکیبی، شیشه‌ای و یا گلاس باشند. به همین دلیل در هنگام خرید و فروش و یا بروز اختلاف بر سر قیمت و کیفیت نیازمند ارزیابی کارشناسان ما خواهند بود.

کارشناس معماری داخلی و تزئینات با سابقه طولانی که در ارزیابی کابینت‌ها از لحاظ کیفیت، قیمت، طراحی و نصب دارد آماده ارائه مشاوره، ارزیابی و حل اختلافات در خصوص انواع کابینت‌ها، دکوراسیون مغازه و اموری از این قبیل است.