ارزیابی کیفیت معماری داخلی ساختمان توسط کارشناس رسمی دادگستری معماری داخلی و تزئینات

امروزه با توجه به افزایش کسب و کار در زمینه معماری و انجام پروژه های کلان ساختمان سازی ممکن است در زمان خرید و فروش اپارتمان و ساختمان ها تعهداتی در توافق طرفین وجود داشته باشد که شخص بعد از تحویل گرفتن واحد متوجه عدم رعایت توافق ها از جمله وجود کیفیت بالا در مصالح استفاده شده در ساختمان شود و در حالت کلی از کیفیت معماری داخلی رضایت نداشته باشد در این صورت میتوان با مراجعه به کارشناس دادگستری معماری داخلی و تزئینات کیفیت  معماری داخلی ساختمان را ارزیابی نمود و سپس با توجه به موارد توافقنامه اقدام قانونی صورت پذیرد. کارشناس رسمی دادگستری عمران به بررسی این مورد ترکیبی پرداخته است.

اختلاف در پرداخت کارمزد

در زمینه طراحی معماری داخلی در انجام کارهایی مانند گچ کاری و تزئینات گچی داخل ساختمان قابل محاسبه به صورت متراژ نیست و باید کارمزد با توجه به کیفیت و ظرافت کارتزئینی پرداخت شود همچین میزان استفاده از سازه های دست ساز و آماده در بازار نیز میتواند مبلغ کارمزد را کاهش و یا افزایش دهد . در این مواقع معمولا با وجود اختلاف بین کارفرما و کارگر میتوان با مراجعه به کارشناس دادگستری معماری داخلی قیمت قانونی و صنفی کار را بدست آورد.
در بسیاری از موارد برای مثال عدم صحت نصب پارکت و یا کاغذ دیواری و یا سایر ملزومات تزئینی در ساختمان مبنایی برای اختلاف و احتمال شکایت می‌شود که در اینجا کارشناسان ما به ارزیابی صحت نصب می‌پردازند.

ضرر و زیان های وارده به ساختمان

در انجام مراحل مختلف ساختمان سازی ممکن است به سایر متریال ها مانند پارکت،کاغذ دیواری،پارکت و از این قبیل موارد خساراتی وارد شود. از جمله این خسارات می‌توان به  ایجاد خراش در دیواره‌ها، مسطح نبودن لایه زیری پارکت‌ها و غیره اشاره کرد. طراحی داخلی ساختمان‌ در بعضی از موارد مانند موارد مذکور احتمالا با نوعی تکنیک قابل انجام است که فقدان این موضوع می‌تواند خسارت‌زا باشد.

عدم تطابق شرایط قرار داد با وضعیت ساختمان

در صورتیکه پس از تحویل گرفتن ساختمان مجبور به انجام تعمیراتی در آن شدید با توجه به اینکه در قرارداد های اجاره معمولا هزینه کالای مصرفی با مستاجر و هزینه متریال ها و تعمیرات اجزای اصلی ساختمان با  صاحب ملک است اگر مجبور به انجام تعمیرات شدید و صاحب ملک از پذیرفتن قیمت خود داری کرد و یا اینکه شرایط ساختمان با شرایط مندرج در قرار داد سازگار نبود می‌توانید با تشخیص کارشناس میزان هزینه خود را دریافت نموده و یا قرار داد خود را بازبینی کنید.
در بسیاری از موارد امکان انجام بسیاری از امور تزئیناتی در منازل وجود ندارد. برای مثال نصب سقف‌های کاذب  یا کناف‌ها و یا انواع گچ‌بری‌ها به علت ترک‌های ساختمانی و غیره نه تنها مفید نیستند بلکه مقاومت ساختمان را نیز کاهش می‌دهند به همین دلیل باید هنگام بازشازی منازل و یا تزئینات آن به امکان‌های انجام آن امور نیز توجه خاصی کرد. برای مثال در مواردی یافت شده که خانه‌ای قدیمی اقدام به ساخت شومینه‌هایی تزئینی کرده که فشار بر دیواره ساختمان را کاهش داده و زمینه خسارت فراهم شده است.

 

کیفیت اجناس استفاده شده

با توجه به وجود اجناس و متریال های مختلف در ساخت و معماری طراحی داخلی ساختمان اعم از ساختمان‌های کوچک، مسکونی، تجاری و غیره، یکی از مهم ترین مواردی که موجب عدم رضایت مشتریان در ساختمان سازی های کلان به شمار میرود، عدم رضایت مشتری از جنس و کیفیت متریال استفاده شده میباشد. به عنوان مثال در صورتیکه طبق پیش پرداخت شما برای انجام پروژه متریال استفاده شده در کابینت ها باید آلمینیوم بوده باشد اما جنس آن آهن سفید و یا هر متریال دیگری است می‌توانید از کارشناسان این حوزه جهت ارزیابی ملک استفاده نمائید. و یا در یکی از موارد شایع تشخیص کیفیت کاغذ دیواری که در حال حاضر با برند‌های مختلف و قیمت‌های گوناگونی نیز در بازار ارائه می‌شوند گاها نیاز به ارزیابی متخصصان این حوزه دارد.

پارکت‌ها یکی از مهم‌ترین مثال‌هایی است که می‌توان ذکر کرد. بسیاری از پارکت‌های مرغوب و خارجی و حتی پارکت‌هایی ایرانی از جنس چوب هستند. هر چند قیمت این پارکت‌ها در بازار معمولا زیاد است اما مقاومت و زیبائی آن دلیلی بر سفارش و خرید مشتریان است. در صورتی که شما پارکت چوبی خریداری کرده اما بعد از مدتی متوجه تغییر رنگ، بروز ترک، دررفتگی و یا حتی جنس متفاوت آن شدید می‌توانید با مراجعه به کارشناسان ما گزارشی در خصوص تعارض کیفیت جنس با فاکتور موجود دریافت کنید که قابل ارائه به محاکم مختلف است.

ضمنا با توجه به وجود شرایط آب و هوایی متفاوت در صورتیکه کالا  و یا متریال مربوطه دچار خرابی و زنگ زدگی و مواردی از این قبیل باشد در مواردی که فرد مستاجر باشد میتواند برای تایید اینکه خرابی های اجناس برای قبل از استفاده ایشان بوده از کارشناس رسمی معماری داخلی کمک بگیرد.

بنابراین در موارد مختلفی که بحث تزئینات منزل و معماری ساختمان در میان باشد و یا نیاز به تهیه گزارش ارزیابی متریال و کیفیت کار صورت گرفته در حوزه تزئینات منزل اعم از پارکت، کابینت، کاغذ دیواری، کناف و گچ بری و غیره وجود داشته باشد کارشناسان ما آماده ارائه خدمات به شما در همه شهر‌های کشور هستند. در صورت نیاز به کارشناس با شماره تلفن‌های موجود تماس حاصل نمائید.
همچنین جهت ارزیابی ساختمان، املاک و آپارتمان جهت تهیه گزارش رسمی برای ارائه به محاکم مختلف می‌توانید به سایت کارشناس عمران  مراجعه نمائید.